top of page

מהי התמקדות?

החיבור לגוף הוא מפתח

ליצירת טרנספורמציה בחיים ובמערכות יחסים 

denise-jans-af9gGbO0B5c-unsplash.jpg

תקציר

התמקדות היא מיומנות הקשבה עמוקה לתת מודע דרך תחושות הגוף. היתרון המרכזי שלה הוא שברגע שלומדים אותה אפשר לעשות הרבה מאד תהליכים אישים ורגשיים באופן עצמאי, ללא צורך באיש מקצוע. 
ההתמקדות יכולה לשמש להנעת תהליכים משמעותים, למשל ירידה במשקל, הנעת העסק, מציאת בן זוג. 
באופן אישי אני נעזרתי בהתמקדות כדי לרדת מעל 20 קילו בדרך בריאה ומאוזנת, כדי לשפץ את הבית וכדי למלא את הקליניקה. לקוח שלי עשה קפיצה משמעותית בקריירה שלו וקיבל פרויקט ניהולי שהוא חלם עליו שנים, ולקוחה אחרת עזבה תוכנית לימודים שהיתה לא מדויקת לה וגזלה הרבה זמן ואנרגיה ופינתה את עצמה לעשיה שחשובה לה באמת. 
ההתמקדות שימושית ביותר במגוון מערכות יחסים מהבית לעבודה; יחסים זוגיים, יחסים עם הילדים או עם ההורים, ומערכות יחסים עם הבוס, קולגות ולקוחות.  אני נעזרת בהתמקדות לעיתים קרובות על מנת לטפל במתח שעולה בזוגיות או בהורות. לקוחה שלי הבינה בעזרתה את מקור המתח בינה לבין הבת שלה, והצליחה להביא אמפטיה וחיבור מחודש לקשר בניהן.
ההתמקדות מהווה מקור תמיכה נפשי ומאפשרת להתמודד טוב יותר עם האתגרים שהחיים מביאים לפיתחנו. בתקופת מגפת הקורונה, וביחוד בסגר הראשון, ההתמקדות היוותה עבורי עוגן נפשי ותמיכה עמוקה כאשר התמודדתי עם שני הורים שחלו במחלה, עם דאגות כלכליות ועם תחושת הסגר והמחנק. 
זוהי מיומנות חשובה ביותר למאמנים ולמטפלים שיכולים בעזרתה להניע תהליכים תקועים בקליניקה ולהגיע לעומקים רגשיים שלא היתה אפשרות לגעת בהם קודם לכן, באמצעים הרגילים. ההתמקדות מעבירה אנשים משיחה שכלית על הנושאים לחוויה חיה בחדר הטיפולים או האימון.

 

מהי התמקדות?

התמקדות היא מיומנות הקשבה לגוף לתחושות ולמסרים שלו, כך שהתוצאה שלו היא מודעות עצמית גדולה יותר, חוסן נפשי וריפוי עמוק. בהגדרתה של אן וייזר קורנל, אחת ממורות ההתמקדות הבכירות בעולם, "התמקדות היא תהליך של הקשבה מעודנת לגוף, וקבלת המסרים שהעצמי הפנימי שולח אליכם".

 

בתרבות שלנו אנחנו רגילים להתנהל בעיקר מתוך הקשבה למוח לאינטלגנציה שלנו. תהליך ההתמקדות מציע התחברות לאינטלגנציה פנימית נוספת, אינטלגנציה של הגוף שמביאה לריפוי גופני ונפשי

.

היתרון הגדול של התמקדות
  • יתרונה הגדול של ההתמקדות היא שהתמקדות היא מיומנות לעזרה עצמית ולא טכניקת טיפול ושניתן ללמוד ולהשתמש בה גם ללא מטפל או מאמן. אחרי שלומדים בקורס התמקדות איך להתמקד ואיך למקד אפשר לתרגל באופן שוטף, ללא צורך באיש מקצוע, מאמן או מטפל.

  • בעזרת התמקדות לומדים לשים לב למה שמרגישים, ולנהל שיחה עם התחושות מתוך קבלה וללא ביקורת. 

  • אחת התוצאות המרכזיות של ההתמקדות היא פיתוח חוסן נפשי. החיים הם לא צפויים, משברים ושינויים בנסיבות החיים הם חלק מחווית החיים. ההתמקדות מפתחת יכולת טובה יותר להתמודד עם האתגרים הללו.

  • תוצאה משמעותית נוספת של תרגול התמקדות היא קבלה עצמית על כל מגוון החוזקות, החולשות, התכונות שאוהבים והתכונות שפחות אוהבים. קבלה עצמית היא מפתח ובסיס לחווית חיים שלווה, הרמונית, ומיטיבה.

  • תוצאה משמעותית נוספת של תרגול התמקדות היא ריפוי נפשי וגופני. חוויות עבר וטראומות עבר נשארות מוטבעות בתאי הגוף, ההתמקדות מאפשרת שיחרור וריפוי, כך שאותם מאורעות עבר הם בעלי השפעה ואחיזה רגשית מועטה יותר בהווה. 

"גופך יודע מהו כיוון הריפוי והחיים.

אם תקדיש את הזמן להקשיב לו באמצעות התמקדות,

הוא יוליך אותך צעד אחר צעד בכיוון הנכון."

-  ​יוג׳ין ג׳נדלין  -

 

מתי ניתן להשתמש בהתמקדות?

 

  • בראש ובראשונה התמקדות מחברת אותך לעצמך, עוזרת להשקיט את הרעשים החיצונים ואת הציפיות החברתיות ומאפשרת חיבור פנימה. החיבור הזה הוא מפתח לשמחה ושביעות רצון מהחיים. לחיות בהרמוניה ובמתאם בין הראש ללב.

  • התמקדות היא מיומנות שניתן להשתמש בה למגוון תחומים ולמטרות רבות. היא לא נועדה למטרה ספציפית אחת. בן השאר היא יכולה לשמש לירידה במשקל, לשמירה על כושר גופני, להנעת תהליכי יצירה, להגדלת העסק, להתקדמות בקריירה, לשיפור מערכות יחסים לקבלת החלטות ועוד ועוד. מלכתחילה התמקדות פותחה על מנת לסייע בטיפול פסיכולוגי, ואכן מטפלים ומאמנים משלבים אותה בתהליכי טיפול. עם זאת, יתרונה הגדול של ההתמקדות היא בהיותה חסכונית, מיידית וישימה גם באופן עצמאי. ההתמקדות משמשת לקידום מגוון תחומים רחב, ללא צורך בתשלום לאדם נוסף כמו מאמן או מטפל, ונעשית עם שותף פעם אתה ממקד ופעם מתמקד.

  • ההתמקדות שימושית בשילוב בתהליך טיפול זוגי אימון זוגי או אימון אישי. המאמן יפנה את תשומת ליבם של האנשים לגוף ולתחושות. כאשר תהליך אימון רגיל  "נתקע", התובנות מאד ברורות לכם אבל משהו עדיין לא זז, תהליך התמקדות יכול לשחרר משהו תקוע.

Rock Balancing
איך התפתחה ההתמקדות?

 

גישת ההתמקדות פותחה על ידי פרופסור יוג'ין ג'נדלין ששם לב שישנם אנשים שהטיפול הפסיכולוג מאד מצליח איתם וישנם אנשים שלא. לאחר מחקר הוא זיהה שהמטופלים שחוו הצלחה בטיפול הפסיכולוגי, היו אלו שהיתה להם מודעות מעורפלת של משהו שקורה בגוף שלהם, שתוך כדי הטיפול הם נכנסו פנימה, חשו את גופם, בררו מה קורה בו, ופעמים רבות גילו משהו חדש. יוג'ין ג'נדלין היה נחוש למצוא דרך ללמד את המיומנות החשובה הזו לריפוי, וקרא לה התמקדות.

 

חשוב להבין, שהתמקדות היא מיומנות טבעית שנמצאת אצל אנשים מלידה. כל בני האדם נולדו עם היכולת הטבעית הזו להתמקד, ולדעת מה הם חשים, להקשיב לגוף שמדבר, אבל רבים מאבדים את היכולת הזו עם השפעות התרבות והחינוך. הרעיון של ג'נדלין היה ללמד בני אדם מחדש מיומנות טבעית, כך שתוכל לשמש אותם ביום יום.

 

"הגוף שלי מספר יותר ממה שאני יודע"

- יוג׳ין ג׳נדלין -

 

 

Image by Patricia Prudente
התמקדות ומערכות יחסים

 

ההתמקדות בתחושות הגוף מסייעת להתמודד עם רגשות סוערים. לרגשות ותחושות סוערים יש תפקיד. בדרך כלל כשבני אדם נתקלים ברגשות סוערים הם נוטים להדחיק אותם או להיות מוצפים מהם ולהזדהות איתם. ההתמקדות מאפשרת להיות עם הרגשות הסוערים, להקשיב למסר שלהם, מבלי שהרגשות יטלטלו בצורה מציפה, כך ניתן עדיין להקשיב למסר של הרגשות והתחושות בגוף, לווסת רגשות סוערים ולא לפגוע באנשים אחרים מתוך רגש עוצמתי שהשתלט.

 

ההתמקדות שימושית מאד במערכות יחסים, לשיפור הזוגיות או היחסים עם הילדים או עם אנשים קרובים אחרים. כאשר אנשים מודעים באמת למה הם חשים ומרגישים, הם יכולים לתקשר בצורה ישירה, אמיתית ולא פוגעת עם אנשים אחרים. 

 

בזכות ההתמקדות, אפשר לפתח מודעות גבוהה יותר לטריגרים, להיות הרבה יותר מודעים למה מפעיל בתוך מערכת היחסים. המודעות הזו מאפשרת בחירה. כשיש תשומת לב לטריגרים אפשר לבחור איך להגיב, במקום להתנהל מתגובות אוטמטיות רגשיות שמונעות באופן לא מודע מהצורך להמנע מרגש או מתחושה מסוימים.

 

התמקדות ויציאה מתקיעות

 

ההתמקדות שימושית כאשר מרגישים תקועים בתחום מסוים. משהו לא זז. רוצים לעשות משהו אבל לא עושים, או רוצים להפסיק לעשות משהו ולא מפסיקים. ההתמקדות מאפשרת הקשבה ושהות עם כל החלקים, למשל עם החלק שרוצה להפסיק לעשן ועם החלק שמפחד מכך, ועם החלק שמבקר אותנו על אי הפסקת העישון, וכשכל הקולות מקבלים מקום מתחילה גם אפשרות לשחרור החסימה.

 

התמקדות חיבור לרצון וקבלת החלטות

 

ההתמקדות שימושית כדי להבין מה מרגישים, ומה באמת רוצים. בתרבות שלנו אנשים מאד מכוונים לעשות מה שחייבים, צריכים, ומה שכדאי לעשות, עד שהרבה מאד אנשים מאבדים את החיבור לעצמם. לפעמים אפילו לא ברור לאנשים מה הם רוצים או איך הם מרגישים. התמקדות והחיבור לתחושות הגוף, מחזירה את החיבור פנימה, לאני האמיתי, לרגשות, לרצונות, לצרכים שלכם וכתוצאה מכך גם מגבירה את היכולת לסמוך על הכוח והקול הפנימי. 

 

ההתמקדות גם תומכת בתהליכי קבלת החלטות ברורות וממוקדות. בחיי היום יום אנשים מקבלים אינספור החלטות, כשמגיעים להחלטה מהותית, קשה להכריע. אנשים שוקעים בבלבול, ספקות, מקשיבים לקולות חיצונים, מקבלים החלטה ומשנים את דעתם שוב ושוב. החיבור לגוף ולתחושות שלו, נותן כלי רב עוצמה לזיהוי הרצונות הפנימיים הסותרים, וקבלת החלטה מתוך שמיעת כל הקולות והרצונות הפנימיים וראיית התמונה המלאה.

 

ההתמקדות מגבירה את הבטחון העצמי ואת היכולת להתמודד עם מגוון נסיבות בחיים שלכם.

 

bottom of page